Program sferturi EURO 2024: Cote favorite și program semifinale și finală

Homeghi Constantin
Autor:
Data publicării:
Program FCSB Europa League. Meci FCSB azi: Pe ce program joacă FCSB azi în Europa League
2 min

La finalul optimilor de finală, îți prezint program sferturi EURO 2024. Au mai rămas opt echipe în competiție. La EURO 2024, România a pierdut în optimi în fața Olandei și a părăsit competiția.

icon of keyTakeawaysIcon

Concluzii cheie

În optimile de finală s-a înregistrat și rezultate surprinzătoare. Astfel, deținătoarea trofeului, Italia, a fost eliminată de Elveția. Franța a trecut de Belgia greu, printr-un autogol marcat în minutul 85, în timp ce Portugalia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Slovenia.

Deznodământul multor pariuri sportive au fost date peste cap de aceste rezultate.

Schimbare favorite EURO 2024

Încă de la începutul turneului final din Germania, naționala Angliei a fost cotată cu prima șansă la câștigarea trofeului. Acest lucru s-a schimbat însă după meciurile din optimile de finală. Anglia a fost aproape de eliminare, reușind să egaleze la ultima fază a meciului cu Slovacia, pentru ca în reprizele suplimentare să-și asigure victoria grație reușitei golgheterului Harry Kane.

Și Spania a fost condusă în meciul cu Georgia, însă ibericii au reușit să întoarcă rezultatul și să-și asigure o victorie liniștitoare, cu 4-1. De altfel, Spania este singura națională de la EURO care are doar victorii până acum. Datorită acestor rezultate, Betano, care este sponsor oficial EURO 2024, a stabilit că Spania este acum principala favorită la câștigarea turneului. Adversara României din optimi, Olanda, are a cincea șansă la trofeu, potrivit listei de cote EURO 2024.

Betano i-a oferit Spaniei cota 4,75, în timp ce Anglia se află pe locul doi acum cu 5. Țara gazdă și adversara Spaniei din sferturi, Germania, este cotată cu a treia șansă - cota 5,25.

Cote EURO 2024, șansele celor opt naționale rămase

Program sferturi EURO 2024

Vineri, 5 iulie

ora 19:00: Spania - Germania (MHPArena, Stuttgart)

ora 22:00: Franța - Portugalia (Volksparkstadion, Hamburg)

Sâmbătă, 6 iulie

ora 19:00: Anglia - Elveția (Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf)

ora 22:00: Olanda - Turcia (Olympiastadion, Berlin)

Cote EURO 2024: Favoritele din sferturile de finală

Program semifinale EURO 2024

Marți, 9 iulie,

ora 22:00: Spania/Germania - Franța/ Portugalia (Allianz Arena, Munchen)

Miercuri, 10 iulie,

ora 22:00: Anglia/Elveția - Olanda/Austria (BVB Stadion, Dortmund)

Program finala EURO 2024

Duminică, 14 iulie

ora 22:00 (Olympiastadion, Berlin)

Cine transmite finala EURO 2024?

Întregul turneu final din Germania a fost transmis în România de ProTV și ProArena. Fazele finale ale competiției, sferturi, semifinale și finală, vor fi transmise în direct de ProTV.